środa, 08 lipca 2009
Niedostatki lat osiemdziesiątych
Na początek formalności: umarł Michael Jackson, legenda 80's. Kult-turystyka nie będzie jednak promować się jego kosztem. A teraz do rzeczy.

Jeśli chodzi o popkulturę, lata osiemdziesiąte miały wszystko: świetną muzykę, doskonałe filmy i niezgorsze książki, podane w cudownej, niepodrabialnej stylistyce. To jednak nie do końca prawda. Mimo tego, że kultowość wylewała się z każdego elementu eighties, epoce do ideału brakło kilka rzeczy.

Przyzwoite westerny


Wbrew pozorom Chuck Norris to nie Clint Eastwood z brodą

"Dziki zachód" to jedna z najbliższych współczesności legend; kawałek historii ubarwiony romantycznymi wyobrażeniami o Indianach, koniokradach i szeryfach. Western jako gatunek filmowy powstał niedługo po wynalezieniu kinematografu i szybko zadomowił się na srebrnym ekranie. W latach sześćdziesiątych nieco skostniały gatunek został odkryty na nowo dzięki dwóm osobom: Sergiowi Leone i Samowi Peckinpahowi. Świat kowbojów odżył dzięki ukazaniu widzom nowego oblicza prerii: krainy brudnej, nieprzyjaznej i skąpanej we krwi. W latach 70. westerny nadal miały się dobrze, ale w osiemdziesiątych gatunek właściwie umarł. Wprawdzie powstało kilkanaście reprezentujących go filmów, ale powiedzmy sobie szczerze: jeśli "Samotny wilk McQuade" z Chuckiem Norrisem jest jednym z najgłośniejszych tytułów dekady, to nie świadczy to o tej dekadzie zbyt dobrze.

piątek, 12 czerwca 2009
Tylko fakty: Terminator
"Terminator" to film Jamesa Camerona z 1984 r. Więcej informacji nie potrzebujecie. "Elektroniczny morderca", jak tytułowano go za PRL-u, jest produkcją powszechnie znaną; stanowi wręcz ikonę swoich czasów. Oto dziesięć najciekawszych faktów dotyczących tego filmu.


10. Budżet filmu był mikry - z tego powodu niektóre sceny były kręcone iście partyzanckimi metodami. Przykładowo: efekt gasnącego oka zgniecionego terminatora uzyskano, wygaszając diodę wsadzoną między dwa kawałki styropianu.
czwartek, 16 kwietnia 2009
Bohaterowie są zmęczeni?
Ostatnimi czasy nastała moda na wskrzeszanie kultowych bohaterów lat osiemdziesiątych. Niegdysiejsi idole młodzieży powrócili - mniej przystojni i zwinii, ale równie nieugięci. Czy za ich reaktywacją stoi wyłącznie chęć zarobienia łatwej forsy, czy późne sequele - podobnie jak oryginalne filmy - oferują porządną rozrywkę?

wtorek, 24 lutego 2009
7 heroin z lat 80., lepszych niż każdy mężczyzna
Nie, nie chodzi o narkotyki. Raczej o to, że jak dotąd Kultturystyka nie poświęcała kobietom wiele miejsca. Nadrabiając zaległości, z dumą przedstawiam listę najdzielniejszych, najsilniejszych najlepszych i najbardziej zasłużonych dla popkultury fikcyjnych postaci kobiecych, które triumfowały w kolorowych latach osiemdziesiątych. Oferuję także wyjaśnienie, czym i dlaczego każda z laureatek przewyższa mężczyzn czytających ten artykuł.poniedziałek, 09 lutego 2009
5 najbardziej uzależniających gier lat 80.
Widzisz trzy piksele na krzyż i słyszysz piszcząco-skrzeczącą muzyczkę? Bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z jedną z najbardziej uzależniających gier wideo, jakie kiedykolwiek powstały. W latach osiemdziesiątych stworzono bowiem tytuły, z odtworzeniem których poradziłby sobie dzisiejszy toster, grywalnością jednak bijące na głowę współczesne hity. Oto ranking gier, do których siadało się wieczorem na pięć minut, a kończyło z pierwszym pianiem koguta.


piątek, 30 stycznia 2009
Przyszłość według lat 80.
Lata pięćdziesiąte były równie piękne, co osiemdziesiąte, lecz jeszcze bardziej naiwne. Stany Zjednoczone, rozpędzone kopniakiem zwanym wojną, uwierzyły w siebie tak bardzo, że Amerykanie zaczęli przewidywać, iż przed końcem stulecia samochodom wyrosną skrzydła. W epoce eighties ludzie byli już świadomi, że z lataniem nie będzie tak łatwo, i skrajnie optymistyczne wizje zamienili na to:


Ale nie generalizujmy. Obawiano się sowieckiego ataku, lecz istniały też bardziej optymistyczne prognozy, np. ta z drugiej części "Powrotu do przyszłości" - choć i tam kolorowe miasto zostaje ukazane w innej, mrocznej wersji. Można zatem powiedzieć, że lata 80. były zdominowane przez czarnowidzów. Oto przewodnik po ówczesnych wyobrażeniach tego, jak miał wyglądać czas, będący dla nas współczesnością.

 
1 , 2