poniedziałek, 19 stycznia 2009
Rutger o lodowym spojrzeniu
Rutger Oelsen Hauer, aktor holenderskiego pochodzenia urodzony w 1944 r., kojarzy się głównie z tanimi filmami z lat 80. i 90. Jednak jeśli przyjrzeć się jego dokonaniom, okaże się że wystąpił w wielu doskonałych produkcjach, a tym mniej doskonałym nadał wyrazu dzięki swoim umiejętnościom.


niedziela, 18 stycznia 2009
Cztery najbardziej obciachowe trendy lat 80.
...z pominięciem polskich trendów. Jeśli chcecie rodzimej listy, w każdym punkcie wpiszcie "wąsy".

1. Pudlopodobne fryzury

Kobiety poświęcają fryzurom szczególną uwagę. Dzięki nim mogą czarować, kusić i przekonywać. Mężczyźni włosami określają przynależność społeczną (bogaty / wesoły / artysta / brudas). Obie płcie dzięki dobremu uczesaniu potęgują swój zwierzęcy magnetyzm. I tylko chęcią upodobnienia się do zwierzęcia można usprawiedliwić fakt, że dwadzieścia lat temu popularność zdobyły fryzury, z których szczytów widać było sąsiednie miasta.

"Takich filmów już się nie kręci", cz. 1 - Hardware
Istnieją trzy tytuły, które, choć nakręcone w latach 90., ostatecznie kończą epokę brudnego, ciężkiego, pozbawionego efektów komputerowych s-f a la eighties. Po obejrzeniu ich można szczerze powiedzieć, że "takich filmów już się nie kręci".

"Hardware" w reżyserii Richarda Stanleya to angielski horror s-f z 1990 r., osadzony w dystopijnej, postnuklearnej przyszłości. Jest to film po brzegi wypełniony symbolami i filozofią, odróżniający się od zalewu tanich produkcji fantastycznych także tym, że niezwykle starannie wykorzystuje każdego pensa z budżetu.


sobota, 17 stycznia 2009
Niesamowity Hulk Hogan
Dobrotliwy, choć umięśniony jak bojowy słoń facet z wąsami, którego znakiem firmowym jest rozrywanie żółtej koszulki? To może być tylko Hulk Hogan, gwiazda wrestlingu, symbol "pozytywnej siły", rozsławiony na cały świat przez gościnny występ w jednym z najpopularniejszych filmów lat 80. - "Rocky III".Terry Gene Bollea (bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Hogana) urodził się 11 sierpnia 1953 r. w Tampie na Florydzie. Przed pierwszym wejściem na ring próbował sił na lokalnym uniwersytecie; niedługo później zajął się graniem na gitarze w amatorskich zespołach. Jego imponujące warunki fizyczne zostały zauważone przez zapaśnika Jacka Brisco, który przekonał Terry'ego do pójścia w swoje ślady.
Zapomniany przebój, zapomniana grupa. Visage - Fade to Grey
Historia "Fade to Grey", singla wydanego w 1980 r., przypomina historię jego twórców - brytyjskiego zespołu Visage. Jest to świetny, choć zapomniany kawałek, jedyny wielki hit grupy, który mimo wznawiania, samplowania, a nawet reaktywacji kapeli, nie zdobył ponadczasowego rozgłosu na jaki zasłużył. Wideo w rozwinięciu.


piątek, 16 stycznia 2009
Najgłupsza z inwazji
Jednym z czołowych twórców radosnego kiczu a la eighties był (i nadal jest, bo z fazy chłamu nigdy się nie wyleczył) Guy N. Smith. Ten wywodzący się z Anglii, popularny niegdyś i w Polsce pisarz odpowiada za bodaj najbardziej rozpoznawalny cykl powieściowych horrorów - "Kraby".