poniedziałek, 30 marca 2009
Dwie złamane ręce, dwie nogi, jeden nadgarstek. Jeden skręcony kark. Dużo siniaków
"Wygrać ze śmiercią", film Bruce'a Malmutha z 1990 r., niesie bardzo ważne przesłanie, które może kiedyś uratować życie milionów. Brzmi ono: "nie wkurzaj Stevena Seagala".


Mason Storm* to gliniarz tropiący osoby powiązane z przestępczym półświatkiem. Gdy zdobywa dowody przeciwko znanemu politykowi, mafia wydaje na niego wyrok śmierci. Storm cudem przeżywa, choć zapada w śpiączkę. Gdy budzi się po siedmiu latach, jego jedynym celem jest zemsta.
sobota, 28 marca 2009
Początki thrash metalu
Tekst gościnny

Jak twierdzi Wikipedia, thrash jest podgatunkiem heavy metalu, charakteryzującym się tempem i agresją. Wyróżniał się on przede wszystkim niewiarygodnie szybką perkusją, nadającą utworom szaleńczy rytm. Za początek gatunku uważana jest płyta "Kill'em All" Metalliki, lecz nie jest to do końca prawda – „Welcome to Hell” zespołu Venom nadała thrashowi kształt. Album powstał w 1980 r., zainspirował wielu naśladowców, a utwory takie jak poniższy pokazują cechy i możliwości gatunku.Thrash metal miał trzy główne szkoły:


piątek, 27 marca 2009
Goście, goście... z kosmosu
Lata osiemdziesiąte pozostawiły w umysłach ówczesnych dzieci wiele przyjemnych wspomnień, ale między nimi zagnieździło się kilka niewysłowionych koszmarów. Jednym z takowych jest widok jaszczurzych łusek wystających spod strzępów skóry na niegdyś ludzkiej twarzy. Traumatyczny, powracający w snach obraz pochodzi z serialu (oraz pełnometrażowego filmu) "V", stworzonego przez Kennetha Johnsona, a kręconego w latach 1983-85.


"Goście" to człekopodobni kosmici, którzy w połowie lat 80. pojawiają się na Ziemi, by zaoferować człowiekowi współpracę technologiczną. Okazuje się jednak, że ich zamiary nie są pokojowe: obcy zamierzają opanować planetę i zniewolić ludzkość. By zaskarbić sobie sympatię Ziemian, używają przebrań - nikt nie wie, że pod ludzkimi maskami kryją się ohydne, humanoidalne jaszczury. Gdy prawda zostaje odkryta, zaczyna się walka o los planety.

środa, 25 marca 2009
Z.A.Z.
David Zucker, Jim Abrahams, Jerry Zucker - to trio scenarzystów, reżyserów i producentów filmowych, które rozpoczęło działalność w roku 1980, tworząc zwariowaną parodię filmów katastroficznych p.t. "Airplane!" (w wersji polskiej: "Czy leci z nami pilot?"). W produkcji tej grupa określiła swój styl, który stał się na tyle popularny, by powstało kilka innych filmów i seriali z wykrzyknikiem w tytule.


Styl Z.A.Z.-u opierał się na parodiowaniu jak największej liczby kinowych hitów w jednej produkcji, łączącej serie gagów niezbyt skomplikowaną, ale spójną fabułą. Gwiazdą filmów trójcy był Leslie Nielsen - sympatyczny starszy pan, potrafiący wygłaszać absurdalne dialogi z kamiennym wyrazem twarzy. Reżyserzy odkryli także Vala Kilmera, który debiutował w ich parodii filmów wojennych "Top Secret!". Jim Abrahams własnoręcznie zrobił użytek z komediowego talentu a Charlie'ego Sheena, aktora kojarzenego z dramatów "Pluton" i "Wall Street", obsadzając go w dwóch częściach "Hot Shots!". Filmografia Z.A.Z.-u obejmuje, oprócz wspomnianych tytułów, serial "Police Squad!" i jego pełnometrażową kontynuację, czyli "Nagą broń".

poniedziałek, 23 marca 2009
Smętarz pełen smętów
Stephen King pisze dwa rodzaje książek: świetne oraz słabe, ale też całkiem fajne. Jest autorem, który dzięki wprawnemu warsztatowi potrafiłby sprzedać w milionach egzemplarzy przepis na jajko sadzone. Jego "Smętarz dla zwierzaków" z 1983 r. udowadnia trafność tej charakterystyki, będąc pierwszorzędną powieścią drugorzędną.


Podobnie jak w większości książek Kinga, tak i w "Smętarzu..." motorem napędowym akcji jest miejsce posiadające nadnaturalne właściwości. Tym razem jest to stare cmentarzysko domowych zwierząt. Pokusie wykorzystania jego niebezpiecznej mocy będzie musiał przeciwstawić się Louis Creed, lekarz w niewielkim miasteczku, dręczonym plagą wypadków drogowych.
sobota, 21 marca 2009
Zaginiony teledysk Camerona

W ostatnim tygodniu na Kult-turystyce pojawiło się zaledwie kilka nowych wpisów. Nie znaczy to, że skończyły tematy albo nagle zabrakło chęci. Przyczyna posuchy jest bardziej prozaiczna. Zachorowałem, a z gorączką trudno napisać coś sensownego. W tej sytuacji mogę jedynie zapoznać Was z pewnym teledyskiem. Na szczęście jest to wyjątkowy klip.

Martini Ranch to zespół, którego liderem był Bill Paxton, jeden z ulubionych aktorów Jamesa Camerona - reżysera m.in. "Terminatora", "Obcych" i "Titanica". W 1988 r. artysta poprosił kolegę-reżysera o nakręcenie klipu do utworu "Reach". Tamten zgodził się, ściągając na plan innych znajomych, m.in. Jeanette Goldstein, Paula Reisera, Lance'a Henriksena (wszyscy wystąpili w "Obcych"), Kathryn Bigelow (reżyserka "Near Dark", horroru z Paxtonem, Goldstein i Henriksenem), Judge'a Reinholda, Briana Thompsona i Adriana Pasdara (gwiazdki kina klasy "B" lat osiemdziesiątych).

Bill Paxton jako Hudson w Obcych Camerona

Klip jest warty uwagi ze względu na niezwykłe połączenie realiów Dzikiego Zachodu ze współczesnością. Muzyka nie zachwyca, ale całość wyróżnia się doskonałą reżyserią. Niestety, mimo zalet, teledysk nigdy nie doczekał się szerokiej dystrybucji i jest dziś prawdziwym białym krukiem.

autor: Michał Puczyński

 
1 , 2 , 3